Bu web sitesi 480px altındaki çözünürlüklere uyumlu değildir. Lütfen daha geniş bir monitör veya daha güncel bir aygıt kullanın.

Karadeniz Turu


1.GÜN (İSTANBUL-TRABZON)

04:50 Ataköy Olimpiyat Evi  (Sinan Erdem Önü), 05:10 Şişli (Prontotour Merkez ofis önü), 05:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden bineceğiniz servis aracı ile  Sabiha Gökçen havalimanına hareket. Anadolujet Havayollarının 07:30 İstanbul-Trabzon uçuşu ile, kimine göre Tuğra Basan, kimine göre dört köşe, kimine göre de masa anlamında “Trapezos” kelimesinden adı gelen Trabzon havaalanına varıyoruz. Bizi burada karşılayan aracımızla Trabzon tereyağıyla tanışacağımız serbest kahvaltımıza gidiyoruz. Bir uçtan diğer uca sahil manzarası ile yapılacak kahvaltının devamında Maçka üzerinden, alabalık çiftlikleri, dereleri, ormanları ile bizi bekleyen manzaralı yoldan, Karadağ'daki Sümela Manastırı'na geçiyoruz. Halk arasında Meryem Ana adı ile de anılan Altındere vadisinden yaklaşık 300mt. denizden yaklaşık 1150mt. yüksekteki muhteşem yapı ve manzaraya sahip, görenlerin yapılması imkansız olarak nitelendirdiği manastırda, tarihi dolu dolu yaşarken, farklı mimari yapıyı ve Gürcü resim sanatının etkilerini de görerek turumuza devam ediyoruz. Zigana sırtlarından Torul yoluyla ulaşacağımız sarkıt ve dikitleriyle eşi benzeri ender bulunabilecek dağlar arasındaki sürpriz keşif Karaca Mağarası diğer durağımız. Birçok özelliğe sahip mağarada ayrıca farklı farklı mucize şekiller bizi bekliyor. Takiben ipek yolu kollarından biri olan, eski filmlerdeki zor yolların en iyi örneği, Zigana Dağlarındaki Zigana Geçidi fotoğraflanıp, sütlacıyla meşhur Hamsiköy’e gidiyoruz. Dileyenlerin sütlü ilacın tarihini dinleyerek tadına varacağı tatlıları afiyetle yemesinin ardından akşam saatlerinde otelimize varıyor ve yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. GÜN (TRABZON-RİZE-AYDER)

Sabah tesiste alınan kahvaltı sonrası hareket ile Ayasofya Müzesi’ne (Kilisesi) geçiyoruz. Kilise olarak yapılmış olan, 1461 yılında şehri fetheden Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilen, zamanın vakıf eserinde yine Sümela manastırındaki gibi çeşitli resim ve figürlerden tarihi yad edeceğiz. Trabzon’a özgü gümüş ve kuyum sanatının atölyelerini ziyaret ve alışveriş sonrası verilen serbest zamanı takiben Yomra, Arsin, Araklı üzerinden yola devam ediyoruz. Karadeniz’de görülecek ender yapılardan biri Sürmene’de bizi bekliyor. Kastel Konağı veya asıl adıyla Memiş Ağa Konağı bir “Kale Ev” görüntüsü ile daha dışarıdan bize içeriyi düşündürüyor. Burada ki ziyaretimiz Sürmene’nin meşhur bıçaklarını tanıyacağımız merkezde verilen serbest zamanla son buluyor. Devamında Rize’ye geçiyoruz. Yöreye özgü Rize bezi dokuma atölyelerindeki tanıtımın sonrasında Ardı Şen üzerinden, bir tarafımızda deniz diğer tarafımızda dağ ve yeşilin tüm tonlarıyla bezenmiş orman manzarasını seyrederken, Kaçkar ve Verçenik vadilerinden gelen Elevit deresi ile Palovit deresinin birleşimi olan büyük derenin,Hala (Ayder) deresi ile birleşmesinden oluşan Fırtına Deresi bize yol boyunca eşlik ediyor. Adıyla özdeş bu coşkun suyun yanında verilen serbest zamanda öğle yemeği yenirken, dileyenler Karadeniz’in hırçın derelerine uygun adrenalin patlamasını yaşamak için, Rafting yapmak üzere hazırlanıyor(ekstra). Burada yaşanan heyecan dolu dakikalar sonunda, aracımıza geçiyor ve Çamlıhemşin içinden geçerek ulaşacağımız kaplıcaları, yürüyüş parkurları ve manzarasıyla, yaylaların kavşağı konumundaki Ayder Yaylasına varıyoruz. Hala deresinin yanından ilginç köprü mimarilerini görerek ve fotoğraflayarak ulaştığımız, son yılların gözde yaylasında verilen serbest zamanda dağ sularının oluşturduğu şelalelerin ve doğanın resmini çekerken aynı zamanda yürüyüş yapıyor, köy pazarını ziyaret ediyor ve bol bol dinlenme imkanı buluyoruz. Akşam saatlerinde tesisimize varış ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama tesisimizde.

3.GÜN (HOPA-BATUM-HOPA)

Sabah tesiste alınan kahvaltı sonrası, harita üzerinden çizilen sınır sonucu kardeşlerin, amcaların, dayıların, halaların… ayrı düştüğü eski Sovyetler Birliğin de olan şimdiki Gürcistan sınırına (Sarp kapısı) varış. Sınırda yurtdışı çıkış işlemlerini (yoğunluk nedeniyle sınırdan geçiş süresi artabilir) takiben, Türkiye’nin bir nevi garantör olduğu topraklara ayak basıyoruz. Acara bölgesinin başkenti konumunda olan Batum’a doğru ilerlerken yol üzerinde, dünyanın en hızlı akan nehirlerden olduğu varsayılan, Türkiye’den doğan Çoruh nehrinin Karadeniz’e kavuştuğu küçük şirin sahil kasabası Gonio içinde bulunan Apsaros Kalesi’ni panoramik olarak görüyoruz. Takiben ulaştığımız Batum şehir merkezinde; Acaristan özerk bölgesinin sosyal yaşamına dair fikir edinebileceğimiz Adjara (Acara) Etnografya Müzesini, çarlık hâkimiyeti döneminden kalma tarihi Meryem Ana Katedrali (düğün, ayin vb… sebeplere katedral içine girilemeyebilir) ile tarihi önemi büyük olan Orta Camii geziyoruz. Serbest alınan öğle yemeğinin ardından halk arasında ''Yeşil Burun'' olarak adlandırılan, kuruluşuna 1880'li yıllarda Rus botanikçi Andrey Nikolayeviç Krasnov başlanan 111 hektarlık alana yayılmış Botanik Bahçesine gidiyoruz. 2000 den fazla bitki türünün bulunduğu bu yerin ziyareti sonrası şehir merkezinde verilen serbest zamanda Poseidon Meydanı, Avrupa Meydanı (Medea Heykeli) yürüyüşlerini gerçekleştirme, Piazza’da kahve içme ve alış-veriş imkanı buluyoruz. Akşam saatlerinde otelimize varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.GÜN (AYDER-ARTVİN-HOPA)

Tesiste alınan kahvaltı sonrası Türkiye’nin kuzeydoğusunu daha iyi tanıyabilmek için son yılların gözde beldelerine doğru yola çıkıyoruz. Cankurtaran geçidinde verilen fotoğraf molası sonrası ulaşacağımız Borçka’dan Karagöl’e doğru dönüyoruz. Klaskur Deresinin önünün, Klaskur Yaylasında oluşan heyelan sonucunda kapanması ile meydana gelen yaklaşık 1430mt. yükseklikteki bakmaya doyamayacağınız doğa harikası güzellik Karagöl geziliyor. 50.000 m2 lik bir alana sahip yağmur ormanlarına benzer bir ekosisteme sahip olan göl kenarında çaylarımızı yudumluyor ve serbest zamanda yürüyüş yapıyoruz. Devamında Artvin’e doğru yola çıkıyoruz. Dik bir yamaç üzerine kurulmuş olan, 20 yıl süre ile Çoruh vilayetinin merkezi konumundaki, 1956 yılında adı Artvin olarak değiştirilmiş olan şehri, panoramik olarak gezerken fotoğraflama imkanı buluyoruz. Ardından akşam saatlerinde otelimize hareket ediyoruz. Otelimize varış ve yerleşme sonrası akşam yemeğini alıyoruz.

5. GÜN (HOPA-TRABZON-İSTANBUL)

Tesiste alınan kahvaltı sonrası, her yerde Karadeniz’in simgesi manzara fotoğraflarıyla meşhur Uzungöl'ü doya doya yaşarken, yöreyi daha iyi tanıyoruz. Karagöl’ün oluşumuna benzer biçim de Haldizen Deresinin önüne düşen kayalar sonucunda kapanması ile oluşmuş olan bu gölün gezilmesinin devamında Karadeniz’in eşi bulunmaz yaylalarından biri olan ve farkı hissedeceğiniz göllerle bezenmiş bir Bayburt sınır yaylası Demirkapı Yaylası gezi mekanımız (ekstra). Takiben gidilen yaylalar manzaralı yol güzergahından geriye dönüş. Son durağımız yine Trabzon. Burada ilk olarak 19.yy başlarında, tamamen Trabzon panoramalı Soğuksu sırtlarına yapılmış olan 4 katlı Atatürk Köşkü geziliyor. Ulu Önder Atatürk’ün 3 kez ziyaret ettiği Trabzon’da konakladığı bu mekanda ki yakın tarihe ait eserlerden çok şey öğreneceğiz. Devamında meşhur Boztepe panoraması ve son zamanların vazgeçilmezi Kolbastı havasının mekanını görerek serbest zaman sonrası havalimanına gidiyoruz. Anadolujet Havayollarının saat 21:00 uçağı ile İstanbul’a uçuyoruz. Havaalanında siz sayın misafirlerimizden diğer turlarımızda tekrar görüşmek üzere ayrılıyoruz.


ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER:

* 5 gün 4 gece yarım pansiyon konaklama,
(Otellerde alınan 4 Kahvaltı, 4 Akşam yemeği)
* Bölgedeki araçlarla ulaşım,
* Tüm çevre gezileri,
* Müze ve Ören yeri giriş ücretleri ve hizmet bedelleri,
* Profesyonel rehberlik hizmetleri,
* Minibüs ücretleri,
* Zorunlu seyahat sigortası,* İstanbul-Trabzon-İstanbul uçak biletleri, Tüm Müze ve Ören yeri girişleri + Müze Kart + Hizmet bedeli Toplam :110.00 TL
17 yaş altı - 65 Yaş üstü, Sarı Basın- Müze ve Gazi kimlik kartı yanında olanlar için Toplam : 80.00 TL olup ;
Bu bedel, yeni turizm yasası gereği paket fiyata DAHİL edilmiştir.

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

* Otelde yapılan özel harcamalar,
* Tüm yemeklerde alınan içecekler,
* Öğle yemekleri,

GEREKENLER:
* Uygun yürüyüş ayakkabısı (rahat edebileceğiniz)
* Ani sıcaklık değişimine uyabilecek üstlük (Hırka, yelek...)
* Şapka, yağmurluk veya şemsiye,*** Batum çıkışında , TC nüfus cüzdanı veya pasaport dışında hiçbir kimlik geçerli değildir. Çıkış harcı (15 TL) misafirlerimize aittir. 18 yaş altındaki çocuklar, annesi ve babası ile aynı anda (tek ebeveyn veya akraba vb…) turda değil ise Muvafakatname (Noter onaylı) ile çıkış yapabilir.***


* Kişi sayısıyla orantılı olarak araçlarımız lüks son model; Minibüs (12-15), Midibüs (22-26) veya Otobüs (36-42) olabilir,
* Öğle yemekleri kişi başı 17,00 TL-20,00 TL / ortalama günlük. (Yöresel menü ağırlıklı)
* Rafting için bot içinde ve suda rahat edilecek tişört ve şort bulunmasında yarar vardır. Kişi başı 50.00 TL dır.
* Çocuk fiyatı, iki büyükle aynı odada konaklama olduğunda geçerlidir.
* Otelde alınan yemekler konseptine ve doluluğa göre set menü olabilir,


GENEL NOTLAR:
* Program zamanlamasında Hava,Yol,vb... nedenlerle rehber gerekli gördüğü takdirde değişiklik yapabilir.
* Tarih olarak daha erken rezervasyon yapan misafirlerimiz, kampanyalı fiyatlardan yararlanabilme imkanına sahiptir.
* TC. kimlik numaralı hüviyeti olmayan misafirlerimiz (yabancı uyruk, çifte vatandaşlık vb...), tur paket rakamına ek olarak ödeyecekleri bedeli kayıt esnasında öğrenebilirler.
* Yüksek müşteri memnuniyetini ilke edinmemiz sebebi ile kalite standardımızı sürekli arttırıyoruz. Kültür turlarında misafirlerin fiziksel ve düşünsel yoğunluklarının zirvede olması, sukunet, özen ve dikkat kavramlarını ön plana almamızı gerektiriyor. Bu sebeple turlarımız 5 Yaş ve altındaki çocukları kabul etmiyoruz.

UÇUŞ BİLGİLERİ:

04:50 Ataköy Olimpiyat Evi  (Sinan Erdem Önü), 05:10 Şişli (Prontotour Merkez ofis önü), 05:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden bineceğiniz servis aracı ile  Sabiha Gökçen havalimanına hareket  ve Anadolujet havayollarının 07:30 İstanbul (SAW) -Trabzon uçuşunu gerçekleştiriyoruz.

 

764.00 dan başlayan fiyatlarla bu tatil fırsatından yararlanmak için lütfen formu doldurun, biz sizi arayalım :)

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Gidiş Tarihiniz
Kaç Kişi